27 Nis 2015

CEKET DİKİMİ (fotoğraflı,anlatımlı)


 Geçenlerde aynı kumaştan bebiş yeleği dikmiştim,şimdi de Zeynep'ime mevsimlik ceket diktim.
Daha önce bu postta ceketin kalıplarını paylaşmıştım.Ceket kalıbındaki o uzantıyı nasıl dikeceğimi ben de bilmiyordum ama çok kolaymış,hocacım sağolsun nasıl yapacağımı anlattı.ben de size aktarayım:)


Artık bu yöntemle kendime de yakasız ceket dikebilirim:):) Kalıpları kumaşa aktardıktan sonra omuz dikişlerini yaptım.O öndeki uzantıları ters çevirdim ve araya göz kararı kestiğim pervazı kestim.Öndeki uzantılarla pervazı birleştirdim. Yukarıdaki resimde toplu iğneyle tutturduğum yerleri diktim.Yuvarlak kısmı yani yakayı da diktim.(Aşağıdaki resimde)

 Fazlalıkları kestim ve yuvarlak kısımlara çıt attım.Çıt: aşağıdaki resimde görülüyor,dikişe kadar minik kesikler yapıyoruz.Amaç ,düz yüzünü çevirince kasma yapmasın düzgün dursun diye.

 Sonra düz yüzüne çevirip ütülüyoruz.


 Yakamız bu şekilde görünecek.Şimdi sıra kol takmaya geldi.Daha önce de anlatmıştım nasıl kol taktıgımı.Neyse o kadar fotograflamışım,yine anlatayım:):)
 Kolları omuz dikişinden sonra yan dikişleri yapmadan takıyorum,bu şekilde daha kolay oluyor.
 Kol kalıplarında genelde 2 tane çizgi oluyor.Biri en yukarda,diğeri de yanda.Zaten beden kalıbında da kol kavisinde aynı çizgiden oluyor.Bu çizgi önemli çünkü ön kol oldugunu gösteriyor.Yani kalıptaki yan çizgiyle bedendeki çizgi aynı hizada olacak.(yukarıdaki resimde görülüyor.)
 Eğer kol kalıbı beden kalıbından büyükse sakın kesip aynı büyüklüğe getirmeye çalışmayın.Tecrübeyle sabitt:):)Kasıyor,daracık bir kol oluyor.Ee ne yapacağız o zaman?Kolun en tepesindeki çıtın yanlarından eşit miktarda bir bölüme yukarıdaki gibi makinamızın en geniş ayarıyla iki dikiş yapıyoruz.
 Sonra iplikleri tutup çekerek o bölümü büzüştürüyoruz.
 Sonra bedenle kolu birleştiriyoruz.Büzüştürdüğümüz yeri bedene uyduracak şekilde ayarlıyoruz.Ben iğnelerle tutturdum isterseniz teyel de alabilirsiniz ve o bölümü dikiyoruz.

 Kolun üstünü diktikten sonra alt kol ve yan dikişi birlikte yapacağız.Yine iğnelediğim  kısımdan dikiş yaptım.Aynı uygulamaları diğer kol için de yaptım.

Alt kısmı ve kol uçlarını da içe kıvırıp diktim.Minnoşumun ceketi hazır,biraz büyük dikmişim ama iyi olmuş baksanıza bahar yaşayamadan yaz geldi.Son baharda giyeriz artık:):):)

14 yorum:

 1. Çok güzel anlatmışsın canım, çok da tatlı olmuş, ay ne de yakışır kuzucuğa :))

  YanıtlaSil
 2. Sağol teyzesi,gel de gör yakışmış mı diye:):):):)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel olmuş,anlatım da çok güzel,ellerine sağlık,iyi günlerde giysin :)

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel anlatmışsınız, öğrendim bunu da sayenizde! Çiçekler de pek yakışacaktır küçük hanıma :)

  YanıtlaSil
 5. yakında benim de bir pervazlı ceket dikme niyetim vardı nasıl yapacağımı düşünüyordum çok iyi oldu anlattığın :) ellerine sağlık canım

  YanıtlaSil
 6. Merhaba blogunuzu keşif etkinliğinde gördüm ve takipteyim :) Banada beklerim :)

  www.beautybugizzy.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 7. çok iyi anlatmışsınız çok güzel olmuş ellerinize sağlık...:))

  YanıtlaSil
 8. Çok tesekkür ederim,begenmenize cok sevindim:):):)

  YanıtlaSil
 9. Çok şirin olmuş. Ellerinize sağlık. Benim de kollar korkulu rüyam. Bir kaç kez söküp dikmeden oturtamıyorum bir türlü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen kumaştan da kaynaklanıyor,kimi zaman cuk diye oturuyor,kimi zaman çok ugrastırıyor:):)Öğreneceğiz inşallah:)

   Sil
 10. Rengi de çok güzel, kendisi de... Elinize sağlık. Ayrıntılı anlatım için de teşekkürler.

  YanıtlaSil

Çok kıymetli yorumlarınızı alalım:)))